Türkçe   English   

 
Blog Yazıları
Göz Hareketleriyle K..
Bu projede yürüme engelli veya kuadripleji hastaların günlük hayatlarında daha rahat bir şekilde seyahat edebilmeler..
Devamı >
Sıfır Geçiş Algılama..
Sıfır geçiş algılama belirli bir periyotta ilerleye sinyallerin frekanslarını yakalayabilmek için kullanılan ve yakalana..
Devamı >
CD-4046 ile yarım kö..
              Yarım köprü seri rezonans evirici gibi birden fazla güç anahtarı bulunan eviricilerin..
Devamı >
PLL (Faz Kilitlemeli..
Faz kilitlemeli döngü (PLL), Şekil 1.1'de de görüldüğü gibi çıkış sinyalinin fazını giriş sinyalinin fazına göre ayarlay..
Devamı >
REKOMBİNASYON VE JEN..
              Yarıiletkenlerde 0 kelvinin üzerindeki sıcaklıklarda iletim bandında elektronlar ve v..
Devamı >
 
PLL (Faz Kilitlemeli Döngü)

Faz kilitlemeli döngü (PLL), Şekil 1.1'de de görüldüğü gibi çıkış sinyalinin fazını giriş sinyalinin fazına göre ayarlayarak düzenleyen bir kontrol sistemi çeşitidir. Birkaç farklı tipte olmakla birlikte, başlangıçta gerilim kontrollü osilatörden ve bir faz dedektöründen oluşan elektronik devre olarak görselleştirilebilir. 
 
Şekil 1.1 PLL Blok Diyagramı

Gerilim kontrollü osilatör periyodik bir sinyal üretir. Faz dedektörü ise osilatörün çıkışından elde edilen sinyal ile referans sinyalinin fazını karşılaştırır. Daha sonra faz dedektörünün çıkışı girişine uygulanan sinyallerin oranı kadar bir DC gerilim üretir. Üretilen bu DC gerilim içerisinde birçok yüksek frekanslı bileşenler bulundurmaktadır. Bu yüksek frekanslı bileşenlerden kurtulmak amacıyla dedektörün çıkışındaki sinyal alçak geçiren filtreden geçirilir. Filtreden geçirilen bu sinyal VCO girişine uygulanarak fazları eşit tutmak için osilatörü ayarlar. Karşılaştırma için osilatör çıkışını faz dedektörüne geri getirme işlemine geri besleme denilmektedir. Referans sinyalinin fazı ile osilatör sinyalinin fazını eşitlemek frekansları eşitlemek anlamına gelmektedir. Faz kilitli döngüler genel olarak bir sinyali demodüle etmek, frekans sentezi yapmak veya mikroişlemcilerde tam zamanlı saat darbeleri dağıtmak için kullanılabilirler . Aynı zamanda PLL güç elektroniğinin özel uygulama alanlarından birisi olan İndüksiyonlu ısıtıcılarda da rezonans frekansının takip edilmesi ve devrenin sürekli rezonansta tutulması için kullanılmaktadır.

Tarih : 14.1.2017
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.