Türkçe   English   

 
Blog Yazıları
Göz Hareketleriyle K..
Bu projede yürüme engelli veya kuadripleji hastaların günlük hayatlarında daha rahat bir şekilde seyahat edebilmeler..
Devamı >
Sıfır Geçiş Algılama..
Sıfır geçiş algılama belirli bir periyotta ilerleye sinyallerin frekanslarını yakalayabilmek için kullanılan ve yakalana..
Devamı >
CD-4046 ile yarım kö..
              Yarım köprü seri rezonans evirici gibi birden fazla güç anahtarı bulunan eviricilerin..
Devamı >
PLL (Faz Kilitlemeli..
Faz kilitlemeli döngü (PLL), Şekil 1.1'de de görüldüğü gibi çıkış sinyalinin fazını giriş sinyalinin fazına göre ayarlay..
Devamı >
REKOMBİNASYON VE JEN..
              Yarıiletkenlerde 0 kelvinin üzerindeki sıcaklıklarda iletim bandında elektronlar ve v..
Devamı >
 
Göz Hareketleriyle Kontrol Edilebilen Akülü Sandalye Tasarımı

Bu projede yürüme engelli veya kuadripleji hastaların günlük hayatlarında daha rahat bir şekilde seyahat edebilmeleri için göz hareketleri ile kontrol edilebilen bir tekerlekli sandalye geliştirilmiştir. Geliştirilen bu tekerlekli sandalye aynı zamanda güneş enerjisi ile kendi kendini şarj etme özelliğine de sahiptir.

İlk olarak bir endeskop kamera ile Hough-Circles Transform yöntemi kullanılarak göz bebeğinin yeri tespit edilmiş ve bir Kartezyen koordinat sisteminin merkezine yerleştirilmiştir. Daha sonra gözün her bir hareketi koordinat sisteminde minimum ve maksimum noktaları arasında değerlendirilerek belirli bir eşik değerinin üzerine çıkması durumunda bilgisayara yazılan C# kodu ile yön tayini yapılmıştır.
 

 

Aynı zamanda motorların kontrol edilebilmesi için bir adet birbirinden bağımsız iki motoru sürebilen motor sürücünün PWM uçları mikrodenetleyiciye bağlanmıştır. Bu mikrodenetleyici seri port üzerinden bilgisayar ile haberleştirilmiştir. C# ile tayin edilen yönleri seri port aracılığıyla mikrodenetleyiciye aktarmış ve motorlar için gerekli olan PWM sinyalleri ürettirilmiştir. Bununla birlikte iki adet 40W 18V esnek güneş panelleri ile akülerin yenilenebilir güneş enerjisi sayesinde şarj edilebilmeleri sağlamıştır. Yapılan testler sonucunda sandalyenin istenilen hareketleri yapabildiği gözlemlenmiştir.
 

Ekip Üyeleri: Halil İbrahim ŞAHİN, Mustafa KÜÇÜKAKARSU, Kenan ÜNAL, Halil KEKEÇ

Tarih : 12.6.2017
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
aydın gokcukur
harika bir çalışma emeginize saglık