Üye Panel
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum
Blog Yazıları
Göz Hareketleriyle K..
Bu projede yürüme engelli veya kuadripleji hastaların günlük hayatlarında daha rahat bir şekilde seyahat edebilmeler..
Devamı >
Sıfır Geçiş Algılama..
Sıfır geçiş algılama belirli bir periyotta ilerleye sinyallerin frekanslarını yakalayabilmek için kullanılan ve yakalana..
Devamı >
CD-4046 ile yarım kö..
              Yarım köprü seri rezonans evirici gibi birden fazla güç anahtarı bulunan eviricilerin..
Devamı >
PLL (Faz Kilitlemeli..
Faz kilitlemeli döngü (PLL), Şekil 1.1'de de görüldüğü gibi çıkış sinyalinin fazını giriş sinyalinin fazına göre ayarlay..
Devamı >
REKOMBİNASYON VE JEN..
              Yarıiletkenlerde 0 kelvinin üzerindeki sıcaklıklarda iletim bandında elektronlar ve v..
Devamı >
 
KATKISIZ YARI İLETKENLER

Yarıiletken malzemeler mutlak sıfırda (0 K) valans bandı elektron-hol çiftleriyle dolu ve iletim bandı ise boş olan tamamen bir yalıtkan gibi davranan kristal malzemelerdir, ancak sıcaklık arttıkça ortamdaki ısı enerjisini absorbe eden elektronlar yasak enerji aralığını aşabilecek kadar enerjiye sahip olduklarında valans bandından iletkenlik bandına geçebilirler ve bu şekilde iletkenliğe katkıda bulunacak olan valans bandında holler (oyuklar) ve iletkenlik bandındaki elektronlar oluşur.


Sıcaklık arttıkça valans bandından iletkenlik bandına geçen elektron sayısı ve valans bandında oluşan hollerin sayısıda artar. Bir yarıiletken kristal içerisinde bu şekilde ısı ile koparılan elektronlar serbestçe hareket edebilirler ve bu elektronlar malzeme içerisinde yük taşıyıcısı rölü üstlenirler.

                                                      Örnek olarak yukarıda iki boyutlu gösterimde bir Siliyum (Si) kristalinin yapısı ve elektron hol çifti oluşumu gösterilmiştir. Bu tip elektron hol çiftlerinin oluşumunda oluşan elektron ve holler malzeme içerisinde serbestçe hareket edebilirler. Elektronlar ortamdan aldıkları ısı enerjisi ile kinetik enerji kazanarak, holler ise kovalent bağlı olan Silisyum veya Germanyum kristal atomlarının bağları arasında sürekli komşu bağlardaki elektronları alarak malzeme içerisinde hareket ederler.
Bu tip sadece Silisyum (Si) veya Germantum (Ge) dan oluşan yarıiletkenlere katkısız yarıiletkenler denir.

Kenan ÜNAL

 

 

Tarih : 17.1.2014
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.