Üye Panel
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum
Blog Yazıları
Göz Hareketleriyle K..
Bu projede yürüme engelli veya kuadripleji hastaların günlük hayatlarında daha rahat bir şekilde seyahat edebilmeler..
Devamı >
Sıfır Geçiş Algılama..
Sıfır geçiş algılama belirli bir periyotta ilerleye sinyallerin frekanslarını yakalayabilmek için kullanılan ve yakalana..
Devamı >
CD-4046 ile yarım kö..
              Yarım köprü seri rezonans evirici gibi birden fazla güç anahtarı bulunan eviricilerin..
Devamı >
PLL (Faz Kilitlemeli..
Faz kilitlemeli döngü (PLL), Şekil 1.1'de de görüldüğü gibi çıkış sinyalinin fazını giriş sinyalinin fazına göre ayarlay..
Devamı >
REKOMBİNASYON VE JEN..
              Yarıiletkenlerde 0 kelvinin üzerindeki sıcaklıklarda iletim bandında elektronlar ve v..
Devamı >
 
P VE N TİPİ YARI İLETKENLER

 Bir önceki yazımda katkısız yarı iletkenlerden bahsetmiştim, şimdi ise katkılı (kirlilik atomları bulunduran) yarı iletkenlerden bahsedeceğim. Bir yarıiletken kendiliğinden belirli bir miktar iletkenliğe sahiptir ancak biz bu yarı iletken kristallerinin içierisine çok az miktarda (bir milyonda bir) kirlilik atomları katarak iletkenliklerini yaklaşık bir milyon kat artırabiliriz. Yarı iletkenler katkılandıkları malzemelere göre ikiye ayrılırlar, eğer yarı iletken kristal yapısının içerisine Bor (B) gibi son yörüngesinde 3 elektron bulunduran atomlar ile katkılanırsa P tipi katkılanmış yarı iletken,
Arsenik (As) gibi son yörüngesinde 5 elektron bulunduran atomlar ile katkılanırsa N tipi yarı iletken olarak adlandırılır.

P TİPİ YARI İLETKENLER

Silisyum kristal atomlarının içerisine çok az miktarda Bor (B) atomu katılmasıyla elde edilen yarı iletken malzemedir. Bildiğimiz gibi Bor atomunun son yörüngesinde 3 elektron bulunmaktadır ve buda bor atomunun 3 bağ yapabileceği anlamına gelir, ancak silisyumun son yörüngesinde 4 elektron vardır ve silisyum 4 bağ yapar. Biz silisyum kristal atamlarının içerisine bor atomunu katkılarsak bor son yörüngesindeki 3 elektronla silisyuma bağlanır ancak kristal diziliminde bir tane silisyum atomunun karşılığına elektron gelmez doğal olarak o bölgede kovalent bağ oluşumu
gerçekleşmez ve bir hol oluşur, bu hol elektron bulduğu anda hemen bağ kurar ve 4. bağı tamamlamış olur. Atomlardan bu şekilde hol oluşumuna sebep olan atomlara Akseptör atomları denir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              
  N TİPİ YARI İLETKENLER

Silisyum kristal atomlarının içerisine çok az miktarda Arsenik (As) atomu katılmasıyla elde edilen yarı iletken malzemedir. Bildiğimiz gibi Arsenik atomunun son yörüngesinde 5 elektron bulunmaktadır ve buda arseniğin atomunun 5 bağ yapabileceği anlamına gelir, ancak silisyumun son yörüngesinde 4 elektron vardır ve silisyum 4 bağ yapar. Biz silisyum kristal atomlarının içerisine arsenik atomunu katkılarsak arsenik son yörüngesindeki 4 elektronla silisyuma bağlanır ancak arseniğin 1 elektronu açıkta kalır ve bu elektronda elektriksel iletime katılır, bu şekilde iletkenlik artırılmış olur. Bu şekilde malzemeye fazladan elektron veren atomlara Donör (bağışlayıcı) atomlar denir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Yarı iletken malzemeler bu şekilde kirlilik atomlarıyla katkılandıklarında iletkenlikleri yaklaşık olarak bir milyon kat artırılabilir.

Kenan ÜNAL

Tarih : 20.1.2014
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
aydın gokcukur
katkılama işlemi nasıl yapılıyor. malzemeleri nelerdir. bu konulardada yazı yazabilirmisiniz
Hakan inan
Yari iletkenleri arastitiyorum kenan bey.eletron transferi anlattiginizdan daha fazla olan silisyum arsenik ve si bor dan daha fazla olan p ve n yariiletken varmidir?varsa bu kombinasyon hangi elementlerin katkilariyla olusuyor?yardiminiz icin simdiden tesekkur ediyorum
ismini vermek istemeyen izleyici
Dostum N tipi yari iletkenlerde sondan 6. satirda bor yazmissin o arsenik olmiycakmiydi
Muhammed SARIKAYA
Çok teşekkür ederim emeğinize sağlık. Akıcı ve sade olması çok hoş