Türkçe   English   

 
Blog Yazıları
Göz Hareketleriyle K..
Bu projede yürüme engelli veya kuadripleji hastaların günlük hayatlarında daha rahat bir şekilde seyahat edebilmeler..
Devamı >
Sıfır Geçiş Algılama..
Sıfır geçiş algılama belirli bir periyotta ilerleye sinyallerin frekanslarını yakalayabilmek için kullanılan ve yakalana..
Devamı >
CD-4046 ile yarım kö..
              Yarım köprü seri rezonans evirici gibi birden fazla güç anahtarı bulunan eviricilerin..
Devamı >
PLL (Faz Kilitlemeli..
Faz kilitlemeli döngü (PLL), Şekil 1.1'de de görüldüğü gibi çıkış sinyalinin fazını giriş sinyalinin fazına göre ayarlay..
Devamı >
REKOMBİNASYON VE JEN..
              Yarıiletkenlerde 0 kelvinin üzerindeki sıcaklıklarda iletim bandında elektronlar ve v..
Devamı >
 
REKOMBİNASYON VE JENERASYON

 

 

 

 

 

 

 

Yarıiletkenlerde 0 kelvinin üzerindeki sıcaklıklarda iletim bandında elektronlar ve valans bandında da holler bulunur. İletim bandındaki bir elektron madde içerisinde serbestçe hareket edebilir, hatta bu iletim bandındaki elektronlar kovalent bağda oluşturabilirler, yani valans bandına inip hollerle birleşirler. Bu birlerşme sırasında iletim bandı ile valans bandı arasındaki enerji farkı kadar bir enerji açığa çıkar ve bu olay Rekombinasyon olarak adlandırılır. İki çeşit rekombinasyon vardır bunlar ışımalı rekombinasyon ve termal rekombinasyon 
 
 
 
 
 
 
 
Işımalı rekombinasyon: Eğer yarıiletken maddede valans bandının maksimumu iler iletim bandının minimumu aynı k değerinde ise(k dalga vektörüdür ve taşıyıcıların momentumunu belirtmek için kullanılır) bu tip band geçişlerine direk band aralıklı geçişler denir ve elektronun iletkenlik bandından valans bandına geçişi banddan banda rekombinasyon olarak adlandırılır. Bu sırada iletim bandı ile valans bandı arasındaki enerji farkı kadar enerjiye sahip bir foton açığa çıkar (E=hv). Bu tip foton açığa çıkan rekombinasyon olayına ışımalı rekombinasyon denir, bu tip geçişler GaAs gibi yarıiletkenlerde gerçekleşir ve bu ışımalı rekombinasyon olayı günümüzdeki LED (light emitting diode) teknolojisinin temelini oluşturur.
 
Termal rekombinasyon:Termal rekombinasyon ise ışımalı rekombinasyondan biraz farklıdır ve bu farkı ise valans bandının maksimumu ile iletim bandının minimumunun aynı k değerinde olmayışıdır. Aynı k değerinde olmayan bu geçişlere ise indirek band aralıklı geçişler denir. Bu tip geçişlerde direk band aralıklı geçiş olma ihtimali çok düşüktür ve ışık yayılmaz. Silisyum ve Germanyum gibi katkısız yarıiletkenlerde görülen bir durumdur bu geçişler sırasında elektronlar kristal içerisinde çarpışmalara maruz kaldığı için enerji ısı olarak açığa çıkar. Bu tip geçişlere termal rekombinasyon denir.

 Tersi bir olay olarak da bir kristal melzemeye minimum valans bandı iler iletim bandı arasındaki enerji farkı kadar enerji verilirse malzemede bulunan kovalent bağlar kopar ve elektron malzemeden ayrılmış olur ve bu ayrılma sırasında bir elektron-hol çifti oluşur. Bu olay ise Jenerasyon olarak adlandırılır.

Kenan ÜNAL


 
Tarih : 31.1.2014
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.